Mercedes B250 elektrikli versiyonu ile yola iddialı çıktı

Mercedes B250, ister sakin bir aile yolculuğu ister biraz adrenalinli sürüş tercih eden kullanıcıları fazlasıyla tatmin edecek kadar başarılı bir model. Belirgin çizgileriyle heyecan verici dış görünüm ve klas görünümlü ferah iç mekan B-Serisi'ni en göze çarpan özellikleri olarak öne çıkıyor.

Mercedes B250 elektrikli versiyonu ile yola iddialı çıktı

Mercedes B250, ister sakin bir aile yolculuğu ister biraz adrenalinli sürüş tercih eden kullanıcıları fazlasıyla tatmin edecek kadar başarılı bir model. Belirgin çizgileriyle heyecan verici dış görünüm ve klas görünümlü ferah iç mekan B-Serisi'ni en göze çarpan özellikleri olarak öne çıkıyor.

Mercedes B250 elektrikli versiyonu ile yola iddialı çıktı
17 Nisan 2017 - 11:41

Mercedes B serisi farklı dünyalar arasında rahatça dolaşabiliyor. Mercedes B serisi açıkça görünen dinamizmi özel konfor ile birleştiriyor. Bunların ötesinde, B-Serisi çarpıcı tasarımı yüksek kaliteli işlevlere bağlıyor. Sürücüye kalan ise sadece arkanıza yaslanıp ona yol göstermek.

Mercedes B serisinde kullanılan çarpıcı ön tampon araca çevik görünümünü veriyor. Bu görünüm, aracın aerodinamik hatları ve kusursuz dış çizgilere sahip arka tamponu ile ön plana çıkıyor. İsteğe bağlı yüksek performanslı LED farlar Sports Tourer'a gece ve gündüz çarpıcı bir görünüm katıyor: Üç işlevli fiber optikler, heyecan verici kıvrımları olan radyan LED gündüz farları ile etkiliyor.Mercedes B serisinin içine bindiğinizde, 17,8 santimetrelik yüksek çözünürlüklü TFT ekran kullanıcıyı karşılıyor. Ekran isteğe bağlı olarak 20,3 santimetreye çıkarılabiliyor. Ekran sayesinde uydu navigasyon, telefon, ses, video veya internet gibi multimedya işlevlerinden her zaman yararlanabiliyorsunuz.

Mercedes B serisinde yük bölmesi multimedya işlevler kadar değişken ve esnek. Arka koltuk bankı bir çırpıda katlanabiliyor ve yük hacmi 1547 litreye ulaşıyor (B 200 Natural Gas Drive'da 1456 litre). EASY-VARIO-PLUS sistemi ile alan daha da genişletilebiliyor.

B 180 CDI BlueEFFICIENCY Versiyonu: Ortalama yakıt tüketimi: 3,6 l/100 km, toplam CO2 emisyonu: 94 g/km; B 200 NGD: Toplam yakıt tüketimi: 4,4-4,2 kg/100 km, toplam CO2 emisyonu: 119–115 g/km)

B-Serisi Elektrikli Sürüş: Toplam elektrik tüketimi: 16,6 kW/100 km, toplam CO2 emisyonu: 0 g/km)

Mercedes B Serisi'nde öne çıkan özellikler:

Yüksek Performanslı LED farlar: Aydınlatma yeniden yorumlandı. İsteğe bağlı Yüksek Performanslı LED farlar ilk önce mavimsi daha sonra parlak beyaz ışık olarak çalışıyor.

Teknoloji etkileyicidir: Geniş ışık yayılımı ideal yol aydınlatması sağlar.

KEYLESS GO

Tek düğmeyle her şey hazır. Yeni nesil B-Serisi daha araca binmeden hayatı kolaylaştırır. İsteğe bağlı KEYLESS-GO sistemi ile anahtarı takmadan aracı açabilir, kapatabilir ve/veya çalıştırabilirsiniz.

Dört çeker: Her trafik koşulunda sıra dışı. Aracı sürerken kendinizi tutmak zorunda değilsiniz. Yeni nesil B-Serisi yenilikçi 4MATIC, dört çekerli sürüş sistemi ile donatılmıştır; size üstün sürüş deneyimi ve gerçek güvenlik hissini sunuyor.

AMG Serisi: Ön apron, yan etek panelleri, çamurluğa entegre edilmiş egzoz borusu ve iç mekânda kırmızı kontrast üst dikişleri ile, AMG Serisi sistematik olarak sportif ve çarpıcı bir tasarıma sahip.

Sürdürülebilirlik: Keyif ve gönül rahatlığı bir arada. "Best"in B'si: Yeni nesil B-Serisi aerodinamiği yeni standartları belirliyor. B-Serisi'nin dinamik ve zarif profili düşük rüzgâr direnci ve olağanüstü düşük tüketim rakamları sunuyor.

MERCEDES B SERİSİ TEST SÜRÜŞÜ

Mercedes-Benz B-Serisi, Türkiye dâhil birçok ülkede farklı motor seçenekleriyle satılıyor ancak Amerika Birleşik Devletleri'nde yalnızca elektrikli versiyon var. B250e adlı hatch; diğer Mercedes modellerinde görmeye alıştığımız rafinelik, donanımsal doluluk ve şık tasarım gibi detayları taşıyor ancak yeni nesil EV'lerle karşılaştırıldığı zaman menzil açısından bir hayli geride.

Mercedes B Serisi artılar: Güçlü motor. B250e, 340 Nm'lik torku sayesinde oldukça iyi "kaçıyor." Standart olarak Eco veya Eco+ olan sürüş modunu Sport'a aldığınız zaman aracın motor tepkileri oldukça enerjikleşiyor. İvmelenme hemen devreye giriyor ve son derece iyi. Hızlanma, her koşulda çabuk ve kolay. 

Sürüş Mercedes standartlarında. Giderek artan direksiyon ağırlığı ve sert fren pedalı Mercedes'in CLA ve GLA gibi diğer küçük otomobillerinde görülenlerle ilei B250e hiçbir zaman "Eco Warrior" gibi hissettirmiyor. Fren hissiyatı, piyasadaki elektrikli araçların çoğunun aksine oldukça etkileyici. Fren pedalı, rejeneratif ve balata sürtünmesine bağlı sistemler arasında geçerken hiçbir şekilde boşluk hissettirmiyor.

Yakışıklı iç mekan. B250e'nin iç mekanı da aynı platformu paylaştığı kardeşleri CLA ve GLA ile aynı. Bu da onu piyasadaki en şık kabine sahip EV'lerden birisi yapıyor. Parlak ve keskin bilgi eğlence sistemi ekranı konsolun üzerine yerleştirilmiş. Türbini andıran havalandırma çıkışları ve nevi şahsına münhasır gösterge panelleri ise aracın önce lüks, sonra elektrikli olarak anılmasını sağlamış.

Akıllı rejeneratif fren sistemi. Direksiyon simidinin arkasında yer alan kulakçıklar ile rejeneratif frenleme miktarını ayarlayabiliyorsunuz. Eğer süzülme modunda gitmek istiyorsanız kulakçığı "D-" moduna almanız lazım. Bu ayarda, gazdan ayağınızı çektiğiniz anda enerji kazanımı maksimum seviyede gerçekleşiyor. "D+" modu ise benzinli araçlardaki süzülme moduna izin veriyor, yani en az rejeneratif frenleme uygulayan ayar. "D Auto" ise ön bölümde yer alan radar sensörü ve trafik işareti algılama sisteminden yararlanarak rejenerasyon miktarını otomatik olarak belirliyor. Örneğin düşük hız limiti olan bir yere girdiğinizde veya önünüzdeki araca çok çabuk yaklaştığınızda araç yavaşlama işini rejenratif frene vererek enerji depoluyor.

Mercedes B Serisi eksiler

Elektrik menzili vasat. Özellikler tablosundan da göreceğiniz üzere 140 km'lik menzil, günümüz EV standartlarına oranla son derece düşük. Nissan, Kia ve BMW'nin elektrikli araçları Mercedes'i menzil olarak geride bırakıyor. 383 km menzil sunan Chevrolet Bolt'tan bahsetmiyoruz bile!

Hafif dokunuşlarda gecikmeli gaz tepkisi. Gaz ayarları, özellikle Eco+ modundayken, pedal deplasmanının ilk birkaç santimetresinde biraz uyuşuk kalıyor. Verimli ve pürüzsüz sürüşler için iyi olan bu özellik elektrik motorunun oldukça yüksek tork değerinin aktarımını geciktiriyor. B250e'ye alışana kadar araç 177 bg değil de, 77 beygirmiş gibi hissedebilirsiniz.

Süspansiyonun sekmesi. B250e'nin süspansiyonu sürekli hareket halinde. Orijinal pozisyona dönüş hareketinin çok fazla olması da bozuk yollarda sekmeye neden oluyor. Bahsettiğim sekme sert ayarlara sahip spor otomobildekiler kadar değil ancak konfor, bu kaygıyla tasarlanan diğer Mercedes modelleri kadar da iyi değil

Rakipler

BMW i3
Chevy Bolt
Kia Soul EV
Nissan Leaf

 


YORUMLAR

  • 0 Yorum