Peşinatsız senetle araba nasıl alınır?
Reklam

Peşinatsız senetle araba nasıl alınır?

Araba almak istiyorsunuz ama yeterli paranız yok. Başvurabileceğiniz alternatif yöntemler ya bankadan taşıt kredisi çekmek ya da tanıdığınız ve sizi tanıyan bir galeri ya da mal sahibinden senetle araba almak! Peki hiç peşinat vermeden senetle araba nasıl alınır?

18 Nisan 2017 - 09:57 - Güncelleme: 18 Nisan 2017 - 10:22

Araba almak bir çok hemen hemen herkesin hayalidir. Araba almaya karar veren bir kişi ya nakit olarak ödeme yapacak ya da banka kredisi kullanarak araba satın alma yoluna gidecek. Banklar sıfır kilometre ya da 2. el araçlar için 50 bin TL'yi aşan tutarlar için taşıt kredisi veriyor. Araç sahibi olmak için bütçenizi zorlamanıza hiç gerek yok! Senetle ya da taşıt kredisi ile araba sahibi olmanın yolunu otokontak.com sayfalarında bulacaksınız.

Bankalar taşıt kredisi almak isteyenlerden hangi koşulları sağlamasını istiyor?

18 yaşından büyük olunmalı, risk ve istihbaratta olumsuzluk olmamalıdır.

Gelir belgelenmelidir.

Kredinin taksidi, hane halkı aylık ortalama gelirinin %50'sini geçmemelidir.

Kredi hayat sigortası yaptırılır.

Kasko Sigortası yaptırılır (Sigorta, vadesinin bitiminde kredi vadesi süresince yenilenir).

Gerçek kişilere Ferdi kaza sigortası yaptırılır.

Satın alınan araç üzerine rehin konulur.

Gerekli Belgeler

Nüfus cüzdanı, sürücü belgesi veya pasaportun aslı ve fotokopisi

Gerekli görülmesi durumunda adres teyidi amaçlı belge

Gelir durumunu gösteren belge

Ücretlil​er: Maaş bordrosu veya net maaş tutarını gösteren işyerince onaylı belge

Serbest Meslek Sahibi: Vergi levhası

Firma Ortağı: Vergi levhası veya Ticaret Sicil Gazetesi'nde yer alan kuruluş ilanı fotokopisi

Gayrimenkul Geliri Beyan Edenler: Tapu aslı ve fotokopisi

Emekliler: Hesap cüzdanı

Peşinatsız Senetle Araba Nasıl Alınır?

Peşinatsız senetle araba nasıl alınır isterseniz sırasıyla ele alalım. Bu sayede izlenmesi gereken yol hakkında bilgi sahibi olalım.

Yapmanız gereken ilk iş senetle araba almaya karar verdiğinizde satış işlemini aynı zamanda senetle yapan bir galeri bulmak olacak. 

Galeriyi bulmuşsanız eğer ki bir kısmını peşin ödemek isterseniz satıcı ile bu konuyu karara bağlayınız. Bu tür satışlarda peşinat oranı bankalardaki gibi sabit değildir. Değişkenlik gösterir. Bir miktar peşinatınız varsa pazarlığı iyi yapınız.

Senetle araba satan galeriler genelde kredi çekme işlemini kendi üzerinden yapar ve size senetleri imzalatır. Kredi kullanmayan güçlü bünye ye sahip galeriler nakit işini kendi bünyesinden ayarlar.

Galeri sahibi sizin adınıza bankadan kredi çektiğinde aldığı faiz oranıyla size uygulayacağı faiz oranı aynı olmayacaktır. Senetle araba satışı yapan galeriler genelde %2 oranında ekstra faiz uygular. Galericiler için bu işin cazip olmasının nedeni ise hem araçlarını iyi fiyata satmak hemde artı %2 komisyonu cebe indirmektir. Senetle araba almak isteyenlerin hem pazarlık aşamasında elleri zayıf olacak hemde ekstra %2 faiz uygulayacak. Galericiler için bu olay bulunmaz bir nimet.

Araç satıcısı sizin adınıza çektiği kredi ve faiz oranını tek kalemde gösteren tek bir senet hazırlayacaktır. Senetin altına imzayı attığınız anda siz bankaya değil araç sahibine borçlanmış olacaksınız.

Diyelim ki aracı beğendiniz senetle almak istiyorsunuz peki yanınızda ne kadar nakit olmalı? Bunun cevabı basit. Cebinizde ortalama 270 TL noter masrafı için, bir de rehin masrafları için 170 TL bulunması sizi araç sahibi yapacaktır.

 

YORUMLAR

  • 2 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Rally Finland'da Citroën C3 R5 Heyecanı
Rally Finland'da Citroën C3 R5 Heyecanı
Michelin Test Etti,  Trafikteki Araçların %34’ü Tehlikeli
Michelin Test Etti, Trafikteki Araçların %34’ü Tehlikeli